2021 Creative Arts Emmys: Winners Announced in Three Ceremonies

In Summary

The winners for the Creative Arts Emmys were announced in three separate ceremonies ahead of the main event on September 19. 

One week before the Emmys, the winners of the Creative Arts Awards were announced in three ceremonies.  

The three ceremonies will rerun on Saturday, September 18, before the Primetime Emmys take place on Sunday, September 19 on CBS, Deadline reported.  

RELATED: Debbie Allen to Receive Governors Award at 2021 Emmys 

Actor and comedian Cedric the Entertainer will host the live award show being held at the Microsoft Theatre in Los Angeles. There will be a limited audience of nominees and guests in attendance. At the show, Debbie Allen will receive the 2021 Governors Award to honor her creative voice and storytelling in the industry.  

RELATED: Cedric the Entertainer Set to Host 2021 Emmy Awards 

The winners from the first Creative Arts Emmys ceremony include:  

  • Outstanding Main Title Design — The Good Lord Bird  
  • Outstanding Contemporary Hairstyling — Pose  
  • Outstanding Period and/or Character Hairstyling — Bridgerton 
  • Outstanding Contemporary Hairstyling for a Variety, Nonfiction or Reality Program — Saturday Night Live 
  • Outstanding Interactive Program — Space Explorers: The ISS Experience  
  • Outstanding Motion Design — Calls 
  • Outstanding Innovation in Interactive Programming — For All Mankind: Time Capsule 
  • Outstanding Period and/or Character Makeup (Non-prosthetic) — The Queen’s Gambit  
  • Outstanding Contemporary Makeup (Non-prosthetic) — Pose 
  • Outstanding Contemporary Makeup for a Variety, Nonfiction or Reality Program (Non-prosthetic) — Saturday Night Live  
  • Outstanding Prosthetic Makeup — The Mandalorian 
  • Outstanding Production Design for a Variety, Reality or Competition Series — Saturday Night Live 
  • Outstanding Production Design for a Variety Special — The Oscars  
  • Outstanding Production Design for a Narrative Contemporary Program (One hour or more) — Mare of Easttown 
  • Outstanding Production Design for a Narrative Period or Fantasy Program (One hour or more) — The Queen’s Gambit  
  • Outstanding Production Design for a Narrative Program (Half-hour) — WandaVision 
  • Outstanding Cinematography for a Limited or Anthology Series or Movie — The Queen’s Gambit  
  • Outstanding Cinematography for a Single-Gamera Series (One hour) — The Crown 
  • Outstanding Cinematography for a Multi-Camera Series — Country Comfort  
  • Outstanding Period Costumes — The Queen’s Gambit 
  • Outstanding Contemporary Costumes — Pose  
  • Outstanding Costumes for Variety, Nonfiction or Reality Programming — Black Is King, The Masked Singer and Sherman’s Showcase Black History Month Spectacular  
  • Outstanding Sound Mixing for a Variety Series or Special — David Byrne’s American Utopia  
  • Outstanding Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (Half-hour) and Animation — Ted Lasso 
  • Outstanding Cinematography for a Single-Camera Series (Half-hour) — The Mandalorian 
  • Outstanding Single-Camera Picture Editing for a Limited or Anthology Series or Movie — The Queen’s Gambit  
  • Outstanding Single-Camera Picture Editing for a Comedy Series — Ted Lasso  
  • Outstanding Single-Camera Picture Editing for a Drama Series — The Crown 
  • Outstanding Multi-Camera Picture Editing for a Comedy Series — The Conners  
  • Outstanding Sound Mixing for a Limited or Anthology Series or Movie — The Queen’s Gambit 
  • Outstanding Sound Mixing for a Comedy or Drama Series (One-Hour) — The Mandalorian 
  • Outstanding Sound Editing for a Comedy or Drama Series (Half-Hour) and Animation — Love, Death + Robots  
  • Outstanding Sound Editing for a Limited or Anthology Series, Movie or Special — The Queen’s Gambit  
  • Outstanding Sound Editing for a Comedy or Drama Series (One-hour) — Lovecraft Country 
  • Outstanding Picture Editing for Variety Programming — A Black Lady Sketch Show  
  • Outstanding Fantasy/Sci-fi Costumes — WandaVision  

The winners from the second Creative Arts Emmys ceremony include:  

  • Outstanding Character Voice-Over Performance — Big Mouth 
  • Outstanding Casting for a Reality Program — RuPaul’s Drag Race  
  • Outstanding Writing for a Nonfiction Program — The Social Dilemma 
  • Outstanding Narrator — Lincoln: Divided We Stand  
  • Outstanding Animated Program — Genndy Tartakovsky’s Primal 
  • Outstanding Picture Editing for a Nonfiction Program — The Social Dilemma 
  • Outstanding Sound Mixing for a Nonfiction or Reality Program (Single or Multi-Camera) — David Attenborough: A Life On Our Planet 
  • Outstanding Hosted Nonfiction Series or Special — Stanley Tucci: Searching for Italy 
  • Outstanding Directing for a Documentary/Nonfiction Program — Dick Johnson is Dead 
  • Outstanding Music Composition for a Documentary Series or Special (Original Dramatic Score) — David Attenborough: A Life On Our Planet 
  • Outstanding Cinematography for a Nonfiction Program — David Attenborough: A Life On Our Planet 
  • Outstanding Cinematography for a Reality Program — Life Below Zero 
  • Outstanding Host for a Reality or Competition Program — RuPaul’s Drag Race 
  • Outstanding Short Form Animated Program — Love, Death + Robots 
  • Outstanding Individual Achievement in Animation — Genndy Tartakovsky’s Primal; Love, Death + Robots; The Simpsons  
  • Outstanding Sound Editing for a Nonfiction or Reality Program (Single or Multi-Camera) — The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart 
  • Outstanding Picture Editing for a Structured Reality or Competition Program — RuPaul’s Drag Race  
  • Outstanding Picture Editing for an Unstructured Reality Program – Life Below Zero  
  • Outstanding Documentary or Nonfiction Special — Boys State  
  • Outstanding Documentary or Nonfiction Series — Secrets of the Whales  
  • Exceptional Merit in Documentary Filmmaking — 76 Days  
  • Outstanding Structured Reality Program — Queer Eye 
  • Outstanding Short Film Nonfiction or Reality Series — Uncomfortable Conversations with a Black Man 
  • Outstanding Unstructured Reality Program — RuPaul’s Drag Race Untucked  

The winners from the third Creative Arts Emmys ceremony include:  

  • Outstanding Television Movie — Dolly Parton’s Christmas on the Square 
  • Outstanding Guest Actor in a Drama Series — Courtney B. Vance in Lovecraft Country 
  • Outstanding Music Composition for a Series (Original Dramatic Score) — The Mandalorian 
  • Outstanding Music Composition for a Limited or Anthology Series, Movie or Special (Original Dramatic Score) — The Queen’s Gambit  
  • Outstanding Guest Actress in a Drama Series — Claire Foy in The Crown 
  • Outstanding Music Supervision — I May Destroy You 
  • Outstanding Music Direction — Bo Burnham: Inside 
  • Outstanding Original Music and Lyrics — WandaVision 
  • Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Limited Series — Last Week Tonight with John Oliver  
  • Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control for a Special — Hamilton 
  • Outstanding Stunt Performance — The Mandalorian 
  • Outstanding Stunt Coordination — The Mandalorian 
  • Outstanding Special Visual Effects in a Single Episode — Star Trek: Discovery  
  • Outstanding Directing for a Variety Special — Bo Burnham: Inside 
  • Outstanding Directing for a Variety Series — Saturday Night Live hosted by Dave Chapelle 
  • Outstanding Commercial — You Can’t Stop Us: Nike 
  • Outstanding Original Main Title Theme Music — The Flight Attendant 
  • Outstanding Casting for a Limited or Anthology Series or Movie — The Queen’s Gambit  
  • Outstanding Casting for a Drama Series — The Crown  
  • Outstanding Choreography for Scripted Programming — Dolly Parton’s Christmas on the Square  
  • Outstanding Special Visual Effects in a Season or a Movie — The Mandalorian 
  • Outstanding Short Form Comedy, Drama or Variety Series — Carpool Karaoke: The Series  
  • Outstanding Actor in a Short Form Comedy or Drama Series — J.B. Smoove in Mapleworth Murders 
  • Outstanding Actress in a Short Form Comedy or Drama Series — Keke Palmer in Keke Palmer’s Turnt Up with the Taylors  
  • Outstanding Lighting Design/ Lighting Direction for a Variety Series — Saturday Night Live hosted by Adele 
  • Outstanding Writing for a Variety Special — Bo Burnham: Inside  
  • Outstanding Guest Actress in a Comedy Series — Maya Rudolph on Saturday Night Live  
  • Outstanding Casting for a Comedy Series — Theo Park in Ted Lasso 
  • Outstanding Guest Actor in a Comedy Series — Dave Chappelle on Saturday Night Live  

For more about the 73rd Emmys and the ceremony, visit the official Television Academy website here.  

RELATED: 2021 Emmy Awards: Nominees Announced 

Latest in Entertainment

Entertainment

‘Biz Markie Way’; Late Rapper to Get Street Named After Him

Entertainment

Cedric The Entertainer Discusses Emmys and Career on BNC GO

America Protests-Aretha Franklin

Entertainment

Rolling Stone Releases Their 500 Greatest Songs of All Time

Entertainment

Wendy Williams Tests Positive for COVID-19

Alexandria Ocasio-Cortez

Entertainment

Watchdog Group Files Ethics Complaint Against AOC After Met Gala

Entertainment

Maya Rudolph Becomes Third Black Winner with Consecutive Emmy Wins

Entertainment

Nicki Minaj Scrutinized For Tweeting False COVID Vaccine Side Effects

Entertainment

Celebrities Gather for Met Gala to Celebrate American Fashion